W trakcie całego dnia ślubu i wesela możemy wyodrębnić kilka szczególnych punktów czy wydarzeń, które sprzyjają powstawaniu spektakularnych zdjęć. Jako fotograf ślubny staram się pracować reportersko, tzn nie wpływać przesadnie na to, co naturalny sposób się wydarza. Ale czasem szczęściu trzeba pomóc, co też czynie tym wpisem. Zachęcam Was do poczynienia pewnych przygotowań aby określone sytuacje wyglądały jeszcze piękniej na zdjęciach.
SPIS TREŚCI
- First look
- Wyjście z Kościoła
- Wejście na salę weselną
- Pierwszy taniec
- Tort weselny
- Zimne ognie
- Taniec przy świecach
- Zdjęcie w świetle latarek
- Zdjęcia grupowe
- Podrzucanie Pary Młodej
1. First look
First look czyli po naszemu pierwsze spotkanie Pary Młodej w dniu ślubu. To ciekawy zwyczaj łączący stare z nowym. Stare? No przecież! Starym zwyczajem było, że Pan Młody nie widzi sukni ślubnej aż do dnia ślubu. Dziś to już nie tak wiele par trzyma się tej zasady ale jeśli planujecie first look, to warto. A czy sam first look warto zainicjować? Jeszcze jak! :D
JAK ZORGANIZOWAĆ FIRST LOOK?
To bardzo proste ale wymaga zachowania kilku zasad. Po pierwsze – starajcie się by nie widzieć się wzajemnie w trakcie przygotowań. Po drugie – zorganizujcie miejsce. Może to być po prostu dom Panny Młodej ale polecam pomyśleć o takich wariantach jak ogród, patio, dziedziniec hotelu, czy przydomowa stodoła – chodzi o ładne ustronne miejsce, w którym poczujecie się swobodnie. Po trzecie – bądźcie sobą i nie kryjcie emocji. To będzie wyjątkowa i niepowtarzalna chwila tylko dla Was, a przy okazji powstaną pełne emocji i niezapomniane fotografie.
2. Wyjście z kościoła
Wyjście Pary Młodej z kościoła po ceremonii ślubnej to jeden z ważniejszych momentów tego dnia. To także kolejna okazja do epickich zdjęć. Aby takie epickie kadry uzyskać, warto zadbać o odpowiednią oprawę tego niezwykłego momentu.
POMYSŁY NA WYJŚCIE PARY MŁODEJ Z KOŚCIOŁA
- Obrzucanie ryżem, monetami lub płatkami kwiatów. Klasyka, która wygląda przepięknie ale koniecznie ustalcie to z gospodarzem kościoła – ktoś będzie to potem musiał posprzątać.
- Wystrzał confetti. Jak wyżej, tylko jeszcze więcej sprzątania :)
- Bańki mydlane – przepiękna bajkowa oprawa wyjścia z kościoła. Wygląda spektakularnie i nie trzeba sprzątać.
- Szpaler. Last but not least. Na pierwszą myśl szpaler na ślubie kojarzy się ze służbami mundurowymi. Ale szpaler mogą także utworzyć znajomi związani z Waszą pasją. Na moim ślubie, przed wyjściem z kościoła czekali na nas kajakarze z uniesionymi w górę wiosłami. Uwielbiam to zdjęcie! Inne pomysły? Motocykliści, piłkarze, kolarze, rugbyści, wędkarze, sportowe pasje tu dają duże możliwości ale nie ma co się ograniczać. Każdy niech wymyśli swój szpaler :)
Warto aby także Para Młoda zaakcentowała ten ważny moment – uniesionymi triumfalnie rękoma, podrzuceniem bukietu, radosnym podskokiem czy gorącym gorzko-gorzko :D
3. Wejście na salę weselną
Do niedawna, wejście Pary Młodej na polskim weselu nie stanowiło szczególnej atrakcji. Internetowe trendy nieco to zmieniły i wiele par decyduje się na wejście w rytm włoskiego przeboju “Sara Perche Ti Amo” – pozytywnie, energicznie, z iście włoską fetą i radością. Moim zdaniem to dobry początek dla nowej tradycji.
INSPIRACJE WEJŚĆ PARY MŁODEJ NA WESELE
Warto jednak zajrzeć za wielką wodę i wpisać w youtuba hasło “Bride and Groom entrance” aby odkryć skarbnicę pomysłów na spektakularne wejścia. Załączam kilka pomysłów, które mi osobiście przypadły do gustu:
4. Pierwszy taniec
…
5. Tort weselny
Efektowne podanie tortu weselnego to jedna z bardziej fotogenicznych sytuacji podczas dnia ślubu i wesela. Okazja do naprawdę niezwykłych zdjęć. Na sali gasną światła, Para Młoda czeka a obsługa wjeżdża z tortem w oprawie fontanny ognia.
Ale.. Warto wcześniej porozmawiać z Wodzirejem i przede wszystkim obsługą sali, by tego potencjału nie zmarnować.
JAK EFEKTOWNIE PODAĆ TORT WESELNY?
- Zadbajcie o odpowiednie miejsce i porządek w tle. Ustalcie z obsługą sali, gdzie będziecie stać i w którym miejscu ustawiony zostanie tort. Jeśli tego nie zrobicie, bardzo możliwe, że obsługa postawi tort na tak zwanym środku sali, albo tam gdzie im wygodnie, bez zwracania uwagi na estetykę miejsca. Dobrym i uniwersalnym pomysłem na tło są światła DJ lub zespołu.
- Światło. Porozmawiajcie z Waszym DJ lub Wodzirejem by tą scenę odpowiednio oświetlił i skonsultował ten temat z fotografem. Zależnie od scenerii i pomysłu może to być snop białego światła skierowany na Was lub też całkowita ciemność i pozostanie tylko przy świetle sztucznych ogni z tortu. Pomysłów może być wiele, najważniejsze by to przegadać.
- Najważniejsze na koniec – Wy :) Starajcie się stanąć możliwie blisko tortu tak aby oświetliło Was światło fajerwerków. Pamiętajcie też, że co prawda światła są przygaszone ale wszystkie oczy skupione są na Was, więc to nie najlepszy moment na poprawienie paska w spodniach lub przedyskutowanie dalszego przebiegu wesela. To Wasza chwila – cieszcie się i bądźcie blisko.
- Jeśli to ja fotografuję Wasze wesele, nie przejmujcie się punktem 1 i 2.. Ja to załatwię :)
6. Zimne ognie
Moda na zdjęcie grupowe z zimnymi ogniami trwa nieprzerwanie o kilku ładnych lat i nie zanosi się na to by miała przeminąć a raczej stanie się lub stała już stałym elementem oprawy przyjść weselnych i nie tylko. To świetna okazja by chwilę się przewietrzyć i wykonać spektakularne zdjęcia przy cudownym świetle. Zimne ognie palą się chwilę więc tu także warto zadbać o kilka spraw organizacyjnych.
ile sztucznych ogni na wesele ? jaka długość? jak odpalać zimne ognie?
- Ile? Warto zakupić tyle sztuk zimnych ogni ilu mamy gości. Nie wszyscy będą chcieli uczestniczyć ale pewien zapas nie zaszkodzi.
- Jaka długość? Optymalne są chyba ognie o długości 40cm. Powinny palić się około 90 sekund, co w zupełności wystarczy na wykonanie zdjęć a nie są przesadnie duże jak np. 70 cm. Jednak mniejsze niż 40cm okażą się za krótkie.
- Jak odpalać? Idealnie jeśli mamy do pomocy jedną lub dwie osoby z obsługi sali weselnej. Jedna rozdaje gościom zimne ognie a druga w odpowiednim momencie, np. na hasło fotografa odpala. Przyda się również pojemnik do którego po wszystkim goście odłożą wypalone ognie.
- O której godzinie? Zimne ognie najlepiej zorganizować kiedy jest już zupełnie ciemno, czyli np. w lipcu lub sierpniu może to być 22:00 ale we wrześniu wystarczająco ciemno będzie o 21:00 a w październiku o 20:00. Uniwersalną zasadą niech będzie zatem godzinę po zachodzie słońca.
7. Taniec w świetle latarek
Jeśli jesteście z podobnego rocznika co ja, to z pewnością kojarzycie zapalniczki na koncertach. Dziś zastąpiły je latarki telefonów. Na weselu, mega klimatyczną atrakcją może być taniec Pary Młodej w świetle właśnie latarek. Wy tańczycie na środku, goście tworzą koło i nagrywając Wasz taniec, oświetlają Was światłem latarek ze swoich telefonów. DJ ze swojej strony na pewno zadba o najromantyczniejszy utwór jaki można sobie wyobrazić.
To kolejna niesamowita chwila tylko dla Was a dla mnie przepiękna scena do fotografowania zarówno Was jak i waszych gości.
8. Zdjęcia grupowe
Nie wyobrażam sobie ślubu, wesela czy innej uroczystości którą fotografuję, bez zdjęcia grupowego. To zwykłe, przez wielu niedoceniane zdjęcie niesie ze sobą jednak niesamowicie ważną treść. Na jednym zdjęciu mamy Parę Młodą, wszystkich gości z rodzicami i świadkami na czele, miejsce w którym odbywa się wesele. Moim zdaniem to bardzo ważna fotografia i jedna z kilku, które przetrwają najdłużej.
JAK USTAWIĆ SIĘ DO ZDJĘCIA GRUPOWEGO?
Z dobrze wykonanej ślubnej fotografii grupowej, nawet obca osoba powinna być w stanie odczytać kto jest kim. Para Młoda – zawsze na środku. Obok świadkowie. Dalej rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. Takie ustawienie daje nam porządnie ustawiony pierwszy rząd. Resztę gości warto ustawić zależnie od warunków, najczęściej według wzrostu – tak aby każdy był widoczny.
POMYSŁ NA PODZIĘKOWANIE DLA GOŚCI WESELNYCH
Nie poprzestaję jednak na tym jednym a zawsze proponuję i zachęcam do wykonania indywidualnych zdjęć grupowych z wszystkimi gośćmi. Pozując parami, małymi lub większymi grupkami wraz z Parą Młodą, uzyskujemy nieco bardziej osobistą i wyjątkową pamiątkę.
Takie indywidualne zdjęcia grupowe mogą być doskonałym pomysłem na prezent podziękowanie dla gości weselnych. Przy odrobinie organizacji możecie je wręczyć lub jeszcze łatwiej – wysłać na telefony swoim gościom już w dniu wesela.
9. Podrzucanie Pary Młodej
Ten zwyczaj chyba nieco osłabł na sile i podrzucanie widuje się rzadziej niż kiedyś. Moim zdaniem to jednak świetna okazja do tego, by zadedykować jakiś utwór indywidualnie dla Panny i Pana Młodego a następnie oddać się nieco szaleńczej zabawie :) Najczęściej na podrzucanie będzie łatwiej namówić Panów, często też grupa najbliższych przyjaciół zorganizuje podrzucanie bez informowania o tym samego zainteresowanego. Można i tak, choć należy zawsze pamiętać też o bezpieczeństwie – jeśli ktoś naprawdę nie czuje się w tej sytuacji komfortowo – może warto odpuścić.
PODRZUCANIE PANNY MŁODEJ?
Zdecydowanie nie często zdarza się podrzucanie Panny Młodej – ale warto o tym pomyśleć i jeśli któraś z Was uzna, że jest na to gotowa – polecam i z największą przyjemnością uchwycę te chwile na zdjęciach :)
PS. Szczególnie w takich sytuacjach pamiętajcie o BHP.
Takie akcje wykonujmy kiedy jeszcze wszyscy są w pełni sił :)