ślub plenerowy nad jeziorem gdańsk

5 mitów na temat ślubu i wesela

KTÓRYMI NIE WARTO SIĘ PRZEJMOWAĆ

Każdy ślub jest inny, jedyny i niepowtarzalny, bo Wasz i nie ma drugiego takiego samego. Mimo upływu lat, również przy okazji każdego ślubu można usłyszeć stare prawdy i reguły bez których rzekomo Wasze wesele nie ma szans się udać. Niektóre nawet są ciekawe, bo wynikające ze starych tradycji, inne zabawne, jeszcze innych nie skomentuję. Najważniejsza i moim zdaniem jedyna reguła dotycząca organizacji ślubu i wesela, którą należy wziąć do siebie, ten jeden prosty trik.. :D brzmi:

“to Wasze wesele i nie warto się przejmować niczym co nie jest Wasze”

Rozprawmy się zatem z tyki kilkoma popularnymi a moim zdaniem bardzo błędnymi twierdzeniami.

1. Czy ślub kościelny jest ważniejszy niż cywilny?

Już samo przeczytanie tego na głos może spowodować, że również na głos powiecie “Coooooo?!” No właśnie. Zacznijmy od tego, żeby uszanować obie strony. Naturalnym i zrozumiałym jest, że dla osób wierzących i praktykujących, ślub kościelny czy generalnie wyznaniowy będzie pierwszym i raczej słusznym wyborem.

Dla osób niewierzących, niezwiązanych z żadnym wyznaniem albo formalnie związanych ale nie praktykujących swojej religii na codzień równie dobrym wyborem jest ślub cywilny w urzędzie. Kropka. Tu nie ma z czym dyskutować.

Ślub w każdej z form to połączenie dwojga kochających się osób, które tworzą nową rodzinę. To ukoronowanie ich dotychczasowego związku i wejście w kolejny etap. Często etap w którym na świat przychodzą jego nowi mali obywatele. Na tle całego życia to super ważne wydarzenie. Jak można uzależniać jego ważność od formy obrzędu w jakim zostało zawarte? Moim zdaniem nie można. Każdy ślub jest tak samo ważny!

Dla pokolenia naszych rodziców czy dziadków z wielu różnych i dla Nich istotnych powodów, ten pierwszy może wydawać się jedynym słusznym wyborem. Pamiętajmy i rodzicom w takiej sytuacji przypomnijmy o jednym: Oni już swój ślub mieli i wtedy podjęli swoją decyzję. A teraz to Wy bierzecie ślub i podejmujecie swoją.

2. Duże wesele kontra małe przyjęcie

Albo, że jak małe wesele to najczęściej ślub cywilny. Sam kiedyś poszukując restauracji na własne wesele kiedy podałem liczbę gości usłyszałem “Taki przyjęcie do cywilnego?” Nie, do kościelnego, a jakie to ma znaczenie? “A nie, ja przepraszam” Nic nie szkodzi, a za co Pani przeprasza? “Noo.. nie wiem.”

No właśnie. A wiecie co jest jeszcze ciekawsze? Mamy 2024 rok a w branży (tak! w branży!) weselnej, na instagramie ale też w rozmowach bezpośrednich da się czasem wyczuć takie podejście, że małe wesela są jakieś gorsze, drugiej kategorii. Kompletnie tego nie rozumiem.

Przeżyliśmy rok 2020-ty, wróciły wesela w domach, ogrodach, na działkach. Standardem są dziś śluby na plaży, czy na szczycie góry. Moje dwa ulubione jakie widziałem to ślub nad Morskim Okiem i wjazd całego wesela kolejką do schroniska w Bieszczadach. Słyszałem o weselu na 370 osób a moje własne w pierwszy założeniu miało być na 12 osób, finalnie wyszło na 40.

Czy na małym weselu goście bawią się gorzej niż na wielkim? Trochę tu rozumiem wodzirejów – lepszym “materiałem” do rozbujania jest 150 osób niż 30. Ale bardzo często powtarzam i polecam to wziąć to pod uwagę – wesele to nie tylko tańce.

3. Organizacja wesela to gigantyczne koszta

W tym wypadku szczególnie sprawdza się odpowiedź: to zależy. Minimalny koszt organizacji wesela pewnie dałoby się policzyć, maksymalny najprawdopodobniej nie istnieje. Co ważne: da się zorganizować wesele na absolutnie każdą kieszeń. Co najważniejsze, to nie od atrakcji i budżetów zależy sukces wesela a od ludzi i ich nastawienia. Można wynudzić się w pałacu a wybawić tańcząc boso na trawie.

Ważne w planowaniu budżetu wesela jest realistyczne spojrzenie na swoje możliwości finansowe i dopasowanie do nich planu realizacji. Zarówno przy wysokim jak i niższym budżecie ważne jest by dobrać usługi i produkty optymalnie pod kątem ceny do jakości. Nie ilość a jakość powinna być priorytetem. Zamiast dwóch przeciętnych usług może warto opłacić jedną jakościową.

4. Czy obrączki muszą być złote?

Tradycjonaliści powiedzą, że obrączki ślubne muszą być złote. Ja w tym artykule chciałbym obalić ten mit. Powiem więcej: obrączek nie musi być… wcale.. Zarówno w Urząd Stanu Cywilnego jak i Kościół Katolicki (innych nie sprawdzałem) nie wymaga zakładania obrączek na ceremonii ślubu. Zawarcie małżeństwa polega na złożeniu wzajemnej deklaracji w urzędzie czy przysięgi w przypadku ślubu kościelnego. Obrączki są elementem tradycji.

Skoro ten temat wyjaśniliśmy, to pójdźmy dalej: jeśli nie złote to jakie? A jakie tylko chcecie :) Ogranicza Was chyba tylko wyobraźnia. Obrączki mogą być wykonane z dowolnych metali i materiałów z których wykonuje się pierścionki i biżuterię. Spotkałem się z tatuowaniem obrączek na palcach – bardzo ciekawa alternatywa. W niektórych obrzędach np. hinduskim maluje się przepiękne wzory na dłoniach w ramach specjalnej ceremonii.

Możliwości jest cała gama i jeśli tylko chcemy przełamać tradycję, to warto szukać alternatyw.

5. Czy “wypada” założyć białą suknię ślubną i welon?

To wręcz kilka mitów w jednym. To zaskakujące ale nadal na facebookowych grupach ślubnych zdarzają się posty z pytaniami w rodzaju:

  • Czy do ślubu cywilnego mogę ubrać białą suknię?
  • Czy do ślubu cywilnego mogę założyć welon?
  • Czy to wypada mieć białą suknię i welon jeśli biorę ślub drugi raz?
  • Czy suknia ślubna może być w kolorze innym niż biała?
  • itp…

To może wydać się trochę niepoważne, że fotograf, w dodatku mężczyzna wypowiada się w temacie sukni ślubnych ale powiem tak: trochę niepoważne to jest mówić drugiemu co wypada a co nie wypada. Żadne przepisy nie ograniczają kwestii noszenia białej, czarnej, czerwonej sukni ślubnej, z welonem, wiankiem czy bez. Zatem drogie Panie słuchajcie w tej kwestii tylko siebie, ewentualnie narzeczonego :)

Jako ciekawostkę dodam, że w niektórych regionach, czy grupach etnicznych, nawet w Polsce, tradycyjnie noszono kiedyś czarne suknie ślubne. 100 lat temu można było a dzisiaj nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *